Tento rok je pre včelárov najhorším za posledné tri desaťročia, na Vianoce hrozí nedostatok medu

Slovenskí včelári zaznamenali v roku 2020 katastrofálne nízku úrodu medu. Zmeny klímy a priebeh počasia v roku 2020, najmä dlhotrvajúce daždivé a studené počasie so striedavými vysokými horúčavami, spôsobilo slovenskému včelárstvu najväčší výpadok za posledné tri dekády. Konštatoval to v piatok predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák. Vzhľadom na kritickú situáciu slovenskí včelári už požiadali o urgentnú pomoc Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Výrazné poklesy sme zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medov. Celkovo tohtoročná úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku,“ povedal Milan Rusnák.

Slovenský zväz včelárov (SZV) upozorňuje, že hrozí nedostatok slovenského medu pre občanov. S vysokou pravdepodobnosťou bude slovenský med chýbať aj na tohtoročné Vianoce. „Celkovo sú úrody medu najnižšie za posledných 30 rokov. Na území Slovenska sú včelstvá bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé včelstvá zaznamenávajú hladomor,“ vysvetlil predseda SZV.

Slovensko tak tento rok postihol osud ostatných európskych krajín. V roku 2020 je totiž nedostatok medu a potravy pre včelstvá zaznamenaný v celej Európe. Veľmi rýchle klimatické posuny v kvitnutí jednotlivých druhov rastlín spôsobované klimatickou zmenou vyvolávajú nárazové nektárové a peľové znášky v krátkych časových obdobiach. To spôsobuje takzvané znáškové medzery, ktoré môžu byť pre včelstvá, ale aj ostatné opeľovače, kľúčové nielen pre ďalší rozvoj, ale aj pre prežitie.

Slovenský zväz včelárov združuje 15 112 členov s 240 782 včel­stvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 143 základných organizácií. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie stoviek mladých včelárov na Slovensku.

zdroj: 17.08.2020 12:58

Tlačová správa pre TASR – Slovenskí včelári: Rok 2020 je najhorším pre včelárov za posledných 30 rokov

Slovenskí včelári: Rok 2020 je najhorším pre včelárov za posledných 30 rokov

  • Rok 2020 je najhorším pre včelárov za posledných 30 rokov
  • Úrody najobľúbenejších typov medu dosahujú len 1/3 priemeru
  • Slovenského medu bude tento rok extrémne málo

Bratislava 17. augusta 2020 – Slovenskí včelári zaznamenali v roku 2020 katastrofálne nízku úrodu medu. Zmeny klímy a priebeh počasia v roku 2020, najmä dlhotrvajúce daždivé a studené počasie so striedavými vysokými horúčavami, spôsobilo slovenskému včelárstvu najväčší výpadok za posledné tri dekády.

„Výrazné poklesy sme zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medoch. Celkovo tohtoročná úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku,“ povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov. Slovenský zväz včelárov (SZV) upozorňuje, že hrozí nedostatok slovenského medu pre občanov. S vysokou pravdepodobnosťou  bude slovenský med chýbať aj na tohtoročné Vianoce. „Celkovo sú úrody medu  najnižšie za posledných 30 rokov. Na území Slovenska sú včelstvá bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé včelstvá zaznamenávajú hladomor,“ vysvetľuje Milan Rusnák.

Slovensko tak tento rok postihol osud ostatných európskych krajín. V roku 2020 je totiž nedostatok medu a potravy pre včelstvá zaznamenaný v celej Európe. Veľmi rýchle klimatické posuny v kvitnutí jednotlivých druhov rastlín spôsobované klimatickou zmenou vyvolávajú nárazové nektárové a peľové znášky v krátkych časových obdobiach. To spôsobuje takzvané znáškové medzery, ktoré môžu byť pre včelstvá, ale aj ostatné opeľovače kľúčové nielen pre ďalší rozvoj, ale aj pre prežitie.

Vzhľadom na kritickú situáciu slovenskí včelári už požiadali o urgentnú pomoc Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Slovenský zväz včelárov združuje 15 112 členov s 240 782 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 143 základných organizácií. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie stoviek mladých včelárov na Slovensku.

Včelám zdar!

S úctou k Vám,

Ing. Milan Rusnák

predseda SZV