Agátový med

9.00 

Nie je na sklade

Pridaj do zoznamu želaní
Pridaj do zoznamu želaní
Compare
Kategórií:

Popis

Agátový med pochádza zo stromov, ktoré sa nazývajú biely, falošný alebo americký agát.

– má delikátnu chuť s podtónom vanilky a dobre sa kombinuje so syrom.

– je to druh medu veľmi cenený na americkom trhu, kde sú všeobecne populárnejšie svetlejšie medy. V Európe sú opačne vo  väčšom dopyte tmavšie medy.

– je veľmi bohatý na jednoduché cukry, ľahko a veľmi rýchlo sa vstrebáva do tela, no v prvom rade je veľmi cennou živinou pre regeneráciu svalov pri fyzickej a psychickej únave.

– vyznačuje sa jemnou mäkkou až mierne kyslou chuťou, ktorá ladí s kvetmi agátu.

– má výborné dezinfekčné účinky.

Zaujímavosti

Agátový med vďaka vysokému obsahu fruktózy kryštalizuje veľmi pomaly, a teda dokáže vydržať v tekutej forme až dva roky.

Niekedy sa stretneme s výrazom “najsladší med” v porovnaní s ostatnými medmi. A naozaj tak aj pôsobí, preto sa väčšinou dávkuje menej,

Tento druh medu má silnú nasávaciu schopnosť vlhkosti z okolia, preto by tento med nemal ostávať neuzavretý pre zachovanie hustoty a trvanlivosti.

Hermeticky uzavretý med sa teda nikdy nepokazí.

Pravé medy trošku škriabú v krku, avšak agátové medy zo všetkých najmenej.

Využitie

Odporúča sa konzumácia medu pri večernom stravovaní, pretože práve vtedy sa najviac uplatňujú jeho upokojujúce vlastnosti. Obľúbený je predovšetkým u detí, čo je dôvod, prečo sa odporúča namiesto cukru na sladenie potravín a nápojov. Med do čaju pridávame len vtedy, keď je vychladený natoľko, že sa dá piť.